457
1181079

Jacob Heinrich Elbfas, attributed to

(Ruotsi, ?-1664)
Lähtöhinta
175 000 - 200 000 SEK
15 300 - 17 400 EUR
16 000 - 18 200 USD
Vasarahinta
150 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
(Ruotsi, ?-1664)

"Anna Margareta Sture" (1615-1646)

"Anna Margareta Swantesdotr Sture Aetatis svae 24 Ano 1639". Relined canvas 102 x 81 cm. Richly carved Baroque frame.

Alkuperä - Provenienssi

Formerly in the coll. at Hallansberg, Västergötland.
Formerly in the coll. at Blombacka, Västergötland.

Kirjallisuus

Sixten Strömbom (ed), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, vol II, p 817. (SPA:1920:826)
"Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början” (ny följd), 1922, "Västergötland", "Hallansberg", p 24, ill p 25 in the dining room.
"Slott och herresäten i Sverige", 1968, "Västergötland, Blombacka", p 30, ill full page p 32.

Muut tiedot