528
1178551

Carl Larsson

(Ruotsi, 1853-1919)
Lähtöhinta
300 000 - 350 000 SEK
26 500 - 30 900 EUR
27 600 - 32 200 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Carl Larsson
(Ruotsi, 1853-1919)

"Gunnar/Pojke med sjömanskostym"

Signed C.L. Executed in 1897. Watercolour 41.5 x 27.5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Doctor Carl-Anders Carlsson (as a gift from the artist); Bukowski Auktioner AB, Stockholm, Sale 430, "Vårauktionen", April 9-12, 1985, lot 321 (" 'Gunnar', 'Greta' och 'Siri'. Barnporträtt tre stycken. Samtliga utförda 1897. Sign. med monogram. Akvareller 43 x 29"); Beijer Auktioner, Stockholm, Sale 29, "Klassiska höstauktionen", November 8-10, 1988, lot 149; private collection.

Kirjallisuus

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, listed in the catalogue under year 1897, p. 67, no. 761.

Muut tiedot

.