Ei yhteyttä palvelimeen
1200(1222596)
Jan Svenungsson(Ruotsi, Syntymävuosi 1961)
"Skiss för skorsten till Wanås"
Vasarahinta
11 000SEK
Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK

"Skiss för skorsten till Wanås"

Signed Jan Svenungsson and dated 2007. Pencil on paper 76.5 x 57 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Galleri Flach Geiger, Stockholm.

Muut tiedot

Detta är en skiss till Jan Svenungssons skulptur ”Den åttonde skorstenen” som står i Wanås skulpturpark i Skåne. ”Den åttonde skorstenen” är 17 meter hög och tillkom under Stiftelsen Wanås Utställningars 20-årsjubileum 2007. Den första stenen lades vid vernissagen den 13:e maj. Svenungsson murade sedan skorstenen tillsammans med ett byggarbetslag och den stod färdig till midsommar samma år. Den åttonde skorstenen är placerad utanför stenmuren som utgör Parkens egentliga yttre gräns. Verket tycks plötsligt dyka upp mellan träden som en rest från en okänd industriell verksamhet. Konstnären beskriver verket som ”en föreställande skulptur, som föreställer en skorsten.”

För varje ny skorsten har Svenungsson lagt till en meter på höjden. Den första, tio meter hög, som inte längre finns kvar, skapade han 1992 utanför Moderna Museet i Stockholm. Skorstensskulpturerna återfinns i olika länder och miljöer – i vattnet i Motala ström i Norrköping, på en världsutställning i Taejon i Sydkorea, och den senast byggda tycks växa upp ur asfalten på en bakgata i Hamm i Tyskland.

Svenungsson beskriver skorstensmotivet som ”en katalysator för en mängd konkurrerande idéer.” Hans skorstenar saknar funktion och uppträder på oväntade platser . De är monumentala i storlek och kan ses som konst eller arkitektur, en fallisk symbol eller en industrialismens kvarleva. Svenungsson hade tidigt skorstenar som motiv i en serie fotografier där det centrala var ramens påverkan på bilden. Även sedan han började uppföra skorstensskulpturer återkommer han till motivet i etsningar, fotografier och teckningar.

Text från Wanas.se

Lisätietoja ja kuntoraportit
Karin Aringer
Tukholma
Karin Aringer
Asiantuntija – nykytaide ja valokuva
+46 (0)702 63 70 57
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Lain mukaan ostaja maksaa tästä taideteoksesta taiteilijapalkkion. Enimmäismaksu on 5 %. Mitä korkeampi myyntihinta, sitä pienempi prosenttiosuus. Lisätietoja tästä laista:

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Tietoa ostamisesta
Kuvan käyttöoikeudet

Tämän tietokannan taideteokset ovat tekijänoikeudella suojattuja, eikä niitä saa kopioida ilman oikeudenhaltijoiden lupaa. Teokset kopioidaan tässä tietokannassa Bildupphovsrättin lisenssillä.

Muiden katsomia kohteita

Alannah Robins, "Time and Water, print 1", 2023.
1704698
Alannah Robins
"Time and Water, print 1", 2023.
Ei tarjouksia
2p 13 h
Lähtöhinta
2 500 SEK
Kristian Krokfors, Untitled.
1710387
Kristian Krokfors
Untitled.
Ei tarjouksia
6p 14 h
Lähtöhinta
3 000 SEK
Nathalia Edenmont, "Father".
1707615
Nathalia Edenmont
"Father".
Ei tarjouksia
6p 13 h
Lähtöhinta
8 000 SEK
Nathalia Edenmont, "Mother".
1707614
Nathalia Edenmont
"Mother".
Ei tarjouksia
5p 18 h
Lähtöhinta
8 000 SEK
Trama, Nimetön.
1713325
Trama
Nimetön.
Ei tarjouksia
7p 20 h
Lähtöhinta
250 EUR
Riccardo Costantini, "Just Laying".
1703950
Riccardo Costantini,
"Just Laying".
Ei tarjouksia
6p 11 h
Lähtöhinta
5 000 SEK
Roger Risberg, "Julafton", diptych.
1711062
Roger Risberg
"Julafton", diptych.
Ei tarjouksia
4p 20 h
Lähtöhinta
20 000 SEK
Nathalia Edenmont, "Son".
1707613
Nathalia Edenmont
"Son".
Ei tarjouksia
2p 16 h
Lähtöhinta
8 000 SEK