Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
1258
1239788

Gao Xingjian

(Kiina, Syntymävuosi 1940)
Lähtöhinta
40 000 - 60 000 SEK
3 880 - 5 810 EUR
4 440 - 6 650 USD
Vasarahinta
46 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Karin Aringer
Tukholma
Karin Aringer
Asiantuntija – nykytaide ja valokuva
+46 (0)702 63 70 57
Gao Xingjian
(Kiina, Syntymävuosi 1940)

"Au fond de la memoire de l'âme"

Signed with stamp. Executed in 1996. Ink on paper 47 x 50 cm.

Alkuperä - Provenienssi

A gift directly from the artist to the family of the current owner.

Muut tiedot

Gao Xingjian är författare, dramatiker och konstnär född i Kina men sedan 1997 fransk medborgare och bosatt i Frankrike. År 2000 tilldelades Gao Xingjian Nobelpriset i litteratur. Två av hans pjäser har spelats på Dramaten i Stockholm: Ett sommarregn i Peking och På flykt. Fram till mitten av 1980-talet arbetade han som dramaturg och pjäsförfattare på Folkkonstteatern i Peking, men blev obekväm för myndigheterna och uteslöts så småningom ur kommunistpartiet. Hans poetiska måleri har drag av klassisk kinesisk kalligrafi. Mjuka övergångar och drömliknande motiv på gränsen mellan abstrakt och föreställande konst. Motiven, utförda i tusch, för ofta tankarna till landskap. Snöklädda berg är ett återkommande motiv och ofta kan en mänsklig gestalt urskiljas vid horisonten.