474
1228530

Olle Olsson-Hagalund

(Ruotsi, 1904-1972)
Lähtöhinta
250 000 - 300 000 SEK
22 500 - 27 000 EUR
23 700 - 28 500 USD
Vasarahinta
220 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89
Olle Olsson-Hagalund
(Ruotsi, 1904-1972)

"Vintermorgon"

Signed Olle Olsson Hagalund. Executed in the 1960s. Canvas 46 x 55 cm. By the artist painted frame.

Alkuperä - Provenienssi

Ragnar Holm.

Näyttelyt

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Olle Olsson-Hagalund Minnesutställning", 1973.

Muut tiedot

Olle Olsson-Hagalund skildrade människorna omkring sig med medkänsla, ömhet och beundran. I hans älskade Hagalund, där han föddes år 1904 fanns hela världen i miniatyr, i alla fall för Olle Olsson. Den charmiga miljön och människorna blev hans främsta motiv. Det mångfacetterade samhället och alla de strävsamma individualisterna befolkar hans idag berömda och eftersökta konstverk. Han skildrade deras tillvaro med största respekt, men med en skicklig observatörs skarpa blick för lustigheter.

Olle Olsson lade till Hagalund till sitt namn för att hedra den stadsdel som han älskade så mycket och återkommande skildrade i sina målningar. När man började riva i Hagalunds kvarter på 1960-talet för att bygga nytt och modernt stred han för att bevara de äldre och, i hans tycke, mycket vackrare byggnaderna. Den lilla blomsterbutiken i auktionens målning står något ensam mellan fabriksbyggnader och moderna höghus. Färgerna i de tre färgsprakande blomsterbuketterna framför blomsterbutiken går igen i hela målningen. Det röda i bokstäverna i den stora skylten och de bakomliggande fabriksbyggnaderna, det blå i de nybygga höghusen, kvällshimlen och i blomsterbutikens fasad. Den varma gula färgen har han använt till blomsterbutikens skylt och den äldre byggnaden till höger.

Olle Olsson-Hagalund var en otroligt skicklig kolorist som med en unik känsla byggde upp sina kompositioner utifrån olika färgaccenter.