Ei yhteyttä palvelimeen
521(1195690)
Carl Kylberg(Ruotsi, 1878-1952)
"By the sea" (Vid havet)
Vasarahinta
150 000SEK
Lähtöhinta
150 000 - 175 000 SEK

"By the sea" (Vid havet)

Signed CK. Canvas laid down on panel, 42 x 58,5 cm. Frame by the artist's wife Ruth.

Muut tiedot

En av 1900-talets viktigaste och mest banbrytande svenska målare, som var omstridd livet ut och en ständig antagonist till Isaac Grünewald. Han började som elev vid arkitekturavdelningen på Berlins högskola och var sedan elev för Carl Wilhelmson på Valands målarskola i Göteborg.

Carl Kylberg debuterade som målare 1919 på Liljevalchs och tillhörde gruppen kring den vandrande konstnären Ole Kruse, Ivar Arosenius och Gerhard Henning. Han flyttade 1906 till Stockholm och umgicks där med Axel Fridell, Wilhelm Kåge, Ewert Taube och GAN.

Om somrarna bodde Carl Kylberg och hustrun Ruth vid havets rand vid Öresund och vidsträckt utsikt över sundet. På dessa platser var konstnären skyddad från yttervärlden och fick ro att i sitt arbete hinna ifatt sina drömmar och måla det han längtade efter. Tidigt om morgnarna gick han ut på balkongen och målade i tystnaden den ödesmättade stillheten. Många av hans viktigaste målningar skildrar inte oväntat havet.

Carl Kylberg ställde ut på Svensk-Franska Salongen många gånger, liksom på Konstbiennalen i Venedig 1838 och senare i Paris, London, Budapest och USA. Hemma i Sverige var hans måleri mer provocerande och regeringen stoppade 1938 ett köp av målningen Uppbrottet till Nationalmuseum i Stockholm. Hans rykte och betydelse som konstnär har dock blivit allt starkare med tiden.

Representerad vid Statens Museum för Kunst i Köpenhamn, Moderna Museet i Stockholm, Nationalmuseum i Stockholm, Malmö Museum, Göteborgs Konstmuseum, Norrköpings konstmuseum samt Prins Eugens Waldemarsudde i Stockholm och Aguélimuseet i Sala. En av hans målningar, Hemkomsten från 1938, blev 1978 ett frimärke.

Lisätietoja ja kuntoraportit
Lena Rydén
Tukholma
Lena Rydén
Johtava taideasiantuntija, moderni- ja 1800-luvun taide
+46 (0)707 78 35 71
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Lain mukaan ostaja maksaa tästä taideteoksesta taiteilijapalkkion. Enimmäismaksu on 5 %. Mitä korkeampi myyntihinta, sitä pienempi prosenttiosuus. Lisätietoja tästä laista:

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Tietoa ostamisesta

Muiden katsomia kohteita

Philip von Schantz, "Nattbild".
1709452
Philip von Schantz
"Nattbild".
Ei tarjouksia
8p 9 h
Lähtöhinta
40 000 SEK
Siri Rathsman, Untitled.
1707605
Siri Rathsman
Untitled.
Ei tarjouksia
6p 6 h
Lähtöhinta
2 500 SEK
Elon Garp, "Margit 21 år".
1716886
Elon Garp
"Margit 21 år".
Ei tarjouksia
6p 7 h
Lähtöhinta
2 500 SEK
Elon Garp, "Dammen och dansbanan i Mångberg".
1716884
Elon Garp
"Dammen och dansbanan i Mångberg".
Ei tarjouksia
5p 8 h
Lähtöhinta
2 500 SEK
Karl-Erik Häggblad, Untitled.
1717688
Karl-Erik Häggblad
Untitled.
Ei tarjouksia
5p 8 h
Lähtöhinta
2 500 SEK
Eigil Schwab, 'Långlöt, Öland.'.
1717318
Eigil Schwab
'Långlöt, Öland.'.
Ei tarjouksia
5p 8 h
Lähtöhinta
2 500 SEK
Svenolov Ehrén, Shells.
1708922
Svenolov Ehrén
Shells.
Ei tarjouksia
5p 7 h
Lähtöhinta
2 500 SEK
Elon Garp, Landscape.
1716889
Elon Garp
Landscape.
Ei tarjouksia
6p 7 h
Lähtöhinta
2 500 SEK