69
1235329

A pair of Gustavian one-light girandole mirrors by Johan Åkerblad, master 1758-1733 in Stockholm.

Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK
5 260 - 7 010 EUR
5 470 - 7 290 USD
Vasarahinta
60 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Björn Extergren
Tukholma
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgyllda och bronserade. Dekor av lagerkrans, facklor och bandrosett. Signerade IÅ under krona. Båda med Stockholm hallstämpel 1777. Höjd 73, bredd 31 cm.