Online-teemahuutokaupat
China for the West F780
Huutokauppa:
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
207
1264786

Julian Opie

(Yhdistynyt kuningaskunta, Syntymävuosi 1958)
Lähtöhinta
80 000 - 100 000 SEK
7 750 - 9 690 EUR
8 870 - 11 100 USD
Vasarahinta
90 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Louise Wrede
Tukholma
Louise Wrede
Asiantuntija, nykytaide, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Julian Opie

"Lyndsey, student 1"

Signed Julian Opie on verso. Executed in 2004. C-type print on wooden mount 35 x 27.5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Alan Cristea Gallery, London.

Muut tiedot

Den brittiske konstnären Julian Opie slog igenom på 1980-talet som en del av grupperingen ”New British Sculpture”, en grupp konstnärer som vid den här tiden experimenterade med skulptur som medium och uttryck. Några av deras ledord var pop, humor, assemblage och kritik mot konsumtionssamhället. Andra välkända namn som började inom den här gruppen är till exempel Antony Gormley och Anish Kapoor.
Sedan 1980-talet har Opie renodlat sitt konstnärliga språk. Inspirerad av popkonst, minimalism, klassisk porträttkonst och japanska träsnitt har Opie framförallt arbetat med porträtt. Med sin minimalistiska stil lyckas han på ett lysande sätt fånga den enskilda personens karaktärsdrag. Han slog igenom på bred front med detta uttryck år 2000 då han skapade omslaget till brittpopbandet Blurs album ”Blur: The Best Of”.
I flera projekt, som bland annat visats på Lisson Gallery i London och Wetterling Gallery i Stockholm, har konstnären utgått från ett trettiotal vänner vilka avbildades som skulpturer, målningar, film och tapeter. Sex av hans porträtt hänger på National Portrait Gallery i London bland annat de fyra porträtten på medlemmarna i Blur samt ”James, Inventor” som han utförde på uppdrag av National Portrait Gallery 2010 och avbildar uppfinnaren och ingenjören Sir James Dyson.
Andra institutioner vars samlingar innehåller verk av Opie är Tate Modern och Victoria and Albert Museum i London samt Museum of Modern Art (MoMa) och Institute of Contemporary Art, Boston.