325
1255150

Irving Penn

(Yhdysvallat, 1917-2009)
Lähtöhinta
600 000 - 700 000 SEK
53 200 - 62 100 EUR
55 600 - 64 800 USD
Vasarahinta
500 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Karin Aringer
Tukholma
Karin Aringer
Asiantuntija – nykytaide ja valokuva
+46 (0)702 63 70 57
Irving Penn
(Yhdysvallat, 1917-2009)

”Woman with Roses on Her Arm (Lisa Fonssagrives-Penn in Lafaurie Dress)”, 1950

Signed Irving Penn and dated November 1977 and numbered 17/40 on verso. Stamped, "Hand coated by the photographer" and "Photograph by Irving Penn. Copyright 1950 by Les editions Conde Nast S.A." on verso. Platinum and Platinum Palladium print mounted on aluminum, image 54 x 36.5 cm. Sheet 63.3 x 56 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Marlborough Gallery, New York.
Camera Obscura, Stockholm.
Karin & Lars Hall Collection.

Näyttelyt

Abecita Konstmuseum, "Ur Karin och Lars Hall Collection", 21 April - 1 July 2012.
Skövde Konstmuseum, "Irving Penn, Fotografier",
2 June - 4 August 2007.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "396 Fotografiska förälskelser", 16 June – 19 August 2001.
Camera Obscura, Stockholm, "Irving Penn", 3 November - 11 December 1977.

Kirjallisuus

David Seidner, "Lisa Fonssagrives. Three decades of Classic Fashion Photography", 1996, illustrated on fullpage p. 131.
Marlborough Gallery, "Utställning med 57 fotografiska platinum prints av Irving Penn på Camera Obscura, 3 November - 16 December 1977", 1977, illustrated on p. 24.
Colin Westerbeck, "Irving Penn. A Career in Photography", 1997, illustrated on fullpage p. 84.
Anna Wintour, "On the Edge. Images from 100 Years of Vogue", 1992, illustrated on fullpage p. 89.
Nicholas Callaway, "Passage", 1991, illustrated p. 85.
Sarah Greenaugh, "Irving Penn. Platinum Prints", 2005, illustrated on fullpage p. 51 and p 2 (flyleaf) and on the cover.
John Szarkowki, "Irving Penn", 1984, illustrated on fullpage p. 92.
Irving Penn, "A notebook at random", 2004, illustrated p. 30.

Muut tiedot

”Woman with Roses on Her Arm” lär ha varit ett av Irving Penns älsklingsfotografier. Bilden föreställer Lisa Fonssagrives-Penn, känd fotomodell och Irving Penns egen hustru.
Fonssagrives-Penn (1911-1992) var världens första supermodell, redan innan det begreppet ens existerade. Under 1930-1950-talet kallades hon för ”den högst betalda, mest berömda och främsta modellen” och förekom flitigt i magasin som Vogue, Harper’s Bazaar, Life och Vanity Fair.
Hon var född och uppvuxen i Sverige men flyttade till Paris på 1930-talet där hon träffade sin första man, Fernand Fonssagrives, som var dansare och senare fotograf. Tillsammans skapade de modebilder som gjorde stor succé och banade väg för Lisas karriär som supermodell.
1939 flyttade paret till New York där deras äktenskap till slut upplöstes. Under ett modelluppdrag träffade Lisa fotografen Irving Penn och tycke uppstod. Dom gifte sig samma år som den ikoniska bilden av Lisa togs i Paris, 1950. Sara Danius har i Dagens Nyheter beskrivit parets samarbete och Penns kvaliteter som modefotograf på följande vis:

”Irving Penn gjorde rent hus med alla former av rekvisita och koncentrerade sig på ljuset, modellen, plaggens skärning… Det var hans sätt att visa respekt för modedesignern och sömmerskan. Samtidigt översatte han minimalismen till modets värld. Han arbetade med en neutral bakgrund, som den slitna teaterridån. Cykelbud levererade plaggen på morgonen till studion och åkte tillbaka med dem senare samma dag.
Det var ett ovanligt bra år för de franska modeskaparna. Men det hängde på att man hittade rätt slags modeller. Irving Penn hade näsa för det också. Han ville ha med sig Lisa Fonssagrives och en handfull andra modeller från USA. Fonssagrives var född och uppvuxen på svenska västkusten. Som gammal dansös och gymnast visste hon hur hon skulle ge uttryck åt klädernas form och hur hon skulle röra sig i rummet för att ljuset skulle skulpteras kring hennes kropp.
Hon var den första supermodellen. Ingen fick mer betalt än hon, ingen hyllades mer än hon. Fonssagrives hade en utsökt känsla för stil, såg ut att vara ett med kläderna och kunde uttrycka deras inneboende rörelse som ingen annan. Folk som träffade dem säger att det stod en särskild aura kring Irving Penn och Lisa Fonssagrives. Senare samma höst gifte de sig i London.”

”Woman with Roses on Her Arm (Lisa Fonssagrives-Penn in Lafaurie Dress)” är en så kallad platina-palladium print som Penn tog fram 1977. Bilden ingick i Camera Obscuras allra första utställning, samma år. Galleriet var då Sveriges första och enda galleri inriktat på fotografi och presenterade en rad utställningar med dåtidens bästa svenska och internationella fotografer. Den första utställningen var med Irving Penn, detta tack vare att Durehed under en tid arbetat som assistent åt den redan berömde fotografen.
2015 berättade Lars Hall:
”– Lisa är ungefär 39 år på bilden. Hon var modell och visste exakt vad hennes rörelser skulle få för effekt framför kameran. Det jag gillar särskilt med bilden är att man ser ett annat ansikte, en profil, som framträder i klänningsvecken”.