414
1146506

Knut Lundström

(Ruotsi, 1892-1945)
Lähtöhinta
400 000 - 500 000 SEK
35 500 - 44 400 EUR
37 400 - 46 800 USD
Vasarahinta
620 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89
Knut Lundström
(Ruotsi, 1892-1945)

"Accord en bleu - G dur, sol b maj, calm et deux""

Panel 35 x 24 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Architect Frits Schlegel, (1896 - 1965), Copenhagen.
Thence by descent to the present owner.

Muut tiedot

Från 1921 och framåt gav Lundström sina verk titlar med referens till olika musikstycken och tonskalor. Målningarna från tidigt 1920-tal omges av viss mystik eftersom flera av de verk som ställdes ut på debuten i Paris försvann spårlöst. Auktionens målning bör vara utförd under denna intressanta period, troligen är det en studie till den större ”Nature Morte (Accord en bleu)" från 1922 (jämför Bukowski Auktioner, Vårens Moderna Auktion, Stockholm 566, kat nr 116).

Under tiden i Paris kom Lundström genom Carlsund i kontakt med konstnärer som Fernand Léger och Piet Mondrian som också var inriktade mot en geometrisk bildvärld. Även svenske Gösta Adrian Nilsson (GAN) fanns i Paris vid den här tiden. Han började dock inte producera geometriskt abstrakta verk förrän senare, vid 1920-talets slut. Lundström var med och grundade gruppen Les Artistes Musicalistes vars mål var att med sin konst förklara relationen mellan färg och ton. Les Artistes Musicalistes ställde bland annat ut på Galerie de la Renaissance i Paris 1933. Lundström formulerade ett manifest där han beskrev sin uppfattning om hur toner är färger och färger är toner. Målningarnas linjer, former och plan uttrycker tempo, teman och rytmer.