477
1258046

Carl Fredrik Reuterswärd

(Ruotsi, 1934-2016)
Lähtöhinta
120 000 - 140 000 SEK
10 600 - 12 400 EUR
11 100 - 13 000 USD
Vasarahinta
155 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89
Carl Fredrik Reuterswärd
(Ruotsi, 1934-2016)

"Spel"

Signed Carl Fredrik Reuterswärd and on verso signed and dated 1960-62. Lacquer and tempera on canvas 66 x 73 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Ex. coll. Anna Reuterswärd, Stockholm.
Carl Fredrik Reuterswärd.
Private collection, Stockholm.
Galerie Bel’ Art, Stockholm.

Muut tiedot

Carl Fredrik Reuterswärd var en centralfigur i Sverige och internationellt i efterkrigstidens konstliv. Endast Öyvind Fahlström torde haft en större betydelse på den globala arenan och ingen annan svensk bör ha haft samma internationella kontaktnät som Reuterswärd, från konstnärer som Marcel Duchamp till kritiker som Susan Sonntag. Beläst, intellektuell, verbal, skojfrisk och virtuos skapade han sina viktigaste verk i början av 60-talet. Spel indikativa om slumpens skördar, cigarrer i olika format och användandet av repetitiva bildelement före Warhol tillkommer 1961-63. Därefter tar han sin berömda semester under vilken han experimenterar med laser över Paris hustak. Senare skapar han olika identiteter, Kilroy och konsthandlaren Pratt-Müller är bara några av de mer kända. CFR skapade virtuos konst ända tills han fick en stroke år 1989 som förlamade hans målarhand. Dock gav han inte upp utan lärde sig teckna på nytt, nu med andra handen vilken styrs av den andra hjärnhalvan och därför leder till en ny bildvärld.