Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
373
1276537

Martin Rudolf Heland

(Ruotsi, 1765-1814)
Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Vasarahinta
19 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Martin Rudolf Heland
(Ruotsi, 1765-1814)

"Utsigt af Forsmarcks Bruk - Öfverståthållaren, Presidenten, Riddaren och Commendeuren af Kongl. Maj.ts Orden Högvälborn

Handcolored etching 45 x 72 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Probably intended as a gift to Samuel af Ugglas (1750-1812), Forsmarks Bruk

Kirjallisuus

H, Frölich, "Bröderna Elias och Johan Fredrik Martins. Gravyrer", 1938, p. 118, ill. 130 avbildande linjeetsning
E. Hultmark, "Svenska kopparstickare och etsare 1500-1944", 1944, p. 146 under Mårten Rudolf Heland ”Utsikter vid Forsmarks bruk, efter E. Martin, 1794-5, ett 20-tal akvatinter och konturetsningar"

Muut tiedot

Executed 1794-95. Extremely rare, in hand-colored condition unique.