Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
423
1280951

Uno Troili

(Ruotsi, 1815-1875)
Lähtöhinta
35 000 - 40 000 SEK
3 320 - 3 800 EUR
3 800 - 4 340 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Uno Troili
(Ruotsi, 1815-1875)

Professor Anders Retzius

Verso inscribed: ”Av Uno Troili målad på 1860-talet efter originalets död, och på beställning av Emelie Retzius”, ”Anders Retzius” and ”Drottninggatan 110”. Oil on canvas, oval, 66 x 52.5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Mrs. Emelie Retzius, née Wahlberg, widow after Professor Anders Retzius; by descent to her son, Professor Gustaf Retzius; Kungl. Vetenskapsakademien (donated by Gustaf & Anna Retzius); de-accessed in 2013.

Näyttelyt

Kungliga Akademien för de fria konsterna (Royal Academy of Arts), Stockholm, "Uno Troili. Minnesutställning", from May 27, 1878, no. 36.

Kirjallisuus

"Förteckning på målningar och teckningar af Gustaf Uno Troili utställda i Akademiens för de fria konsterna lokal från d. 27 maj 1878", 1878, no. 36; Helge Kjellin, "Uno Troili", Vol. II, SAK, 1917, p. 236, no. 214.

Muut tiedot

For Anders Retzius see, Anders Retzius, Prabook.com