188
1254928

Mike & Doug Starn (Starn Twins)

(Yhdysvallat, Syntymävuosi 1961)
Lähtöhinta
40 000 - 60 000 SEK
3 550 - 5 320 EUR
3 700 - 5 560 USD
Vasarahinta
36 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Karin Aringer
Tukholma
Karin Aringer
Asiantuntija – nykytaide ja valokuva
+46 (0)702 63 70 57

"Ganjin", 2000

Signed Mike and Doug Starn on label verso. Edition 9/10. Toned silver print on Thai mulberry paper 60 x 60 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Wetterling Gallery, Stockholm, 2009.

Muut tiedot

Doug och Mike Starn är tvillingparet som även delar konstnärskap. De föddes 1961 i New Jersey och har arbetat tillsammans sedan de var 13 år. Bröderna studerade vid School of the Museum of Fine Arts i Boston innan de flyttade till New York City på 1980-talet.

Genom sitt tvärdisciplinära arbete med såväl fotografi, grafik och skulpturala installationer ställer de frågor om existensen och dess centrala företräde i våra liv. Deras fotobaserade blandade medieverk inkluderar okonventionella material så som plexiglas, trä, naglar och transparent film, vilket möjliggör en tolkning och integrering av bilder från konsthistoria i deras egen estetik. "Vi försöker visa att fotografering inte är en bild, det är ett tredimensionellt objekt", har de förklarat. ”Det kan ha samma typ av tillväxt och begränsningar eller icke-begränsningar som de andra konsterna. Det behöver inte begränsas till ett hantverk eller helt enkelt fotografens öga och sedan skickligheten att skriva ut".

Idag återfinns deras verk på bl a The Museum of Modern Art i New York, San Francisco Museum of Modern Art, National Gallery of Victoria i Melbourne och Moderna Museet i Stockholm. Konstnärerna bor och arbetar i Beacon, NY.