630
1309386

Arne Kavli

(Norja, 1878-1970)
Lähtöhinta
175 000 - 200 000 SEK
15 400 - 17 700 EUR
16 100 - 18 400 USD
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89
Arne Kavli
(Norja, 1878-1970)

"Sommerkledde mennesker på brygge"

Signed A. Kavli. Paper panel 32 x 41 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Bukowskis, Oslo, Kunst-auksjon, 15 March 1990, cat no 61.

Muut tiedot

Arne Kavli fick sin första utbildning i norska Bergen och kom efter en kortare period i Antwerpen till Köpenhamn 1898 och började då att studera för Peder Severin Kröyer. Efter studierna i Köpenhamn vistades Arne Kavli under åren 1900-1914 i Paris där han tog starka intryck av bl a neoimpressionismen. Denna riktning hade inletts av Georges Seurat under 1880-talet och hade sin utgångspunkt i impressionismen. Utmärkande för stilen var att konstnärerna vanligen anlade färgerna i små prickar på duken, vanligen kallat pointillism. Arne Kavlis koloristiska register är stort och penselföringen ofta spontan. Arne Kavli strävade efter att målningarna skulle ge en verkan genom dekorativ och koloristisk enhet. Hans favoritmotiv hämtade han ofta från de omtyckta och folktäta kaféerna kring Oslos paradgata Karl Johan eller från andra populära mötesplatser