60
1305930

A Late gustavian armchair and stool in the manner of C G Gjörwll (1766-1837).

Lähtöhinta
25 000 - 30 000 SEK
2 400 - 2 870 EUR
2 710 - 3 250 USD
Vasarahinta
26 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Björn Extergren
Tukholma
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Sit height 45, back height 84 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Sätuna, Björklinge socken, Uppsala län.

Kirjallisuus

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Uppland, Nordisk familjeboks tryckeri 1909. Se sid 344.