66
1305931

A pair of Late gustavian chairs in the manner of C G Gjörwell (1766-1837).

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Vasarahinta
22 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Björn Extergren
Tukholma
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Sit height 45, back height 84 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Sätuna, Björklinge socken, Uppsala län.

Kirjallisuus

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Uppland, Nordisk familjeboks tryckeri 1909. Se sid 343.
Svenska Slott och Herresäten i Sverige, Uppland, Allhems förlag Malmö, se sid 221.