253
1341257

Anna Petrus

(Ruotsi, 1886-1949)
Lähtöhinta
25 000 - 30 000 SEK
2 400 - 2 870 EUR
2 710 - 3 250 USD
Vasarahinta
42 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69
Anna Petrus
(Ruotsi, 1886-1949)

A pair of Swedish Grace cast iron garden urns 'Blomkruka nr 1', Näfveqvarns Bruk, Sweden.

Painted in black. Height 21 cm, diameter 24 cm.

The surface is painted.

Alkuperä - Provenienssi

Reportedly these have been used as gate-heads on an estate outside Stockholm.

Kirjallisuus

Björk, Christian, Näfveqvarns bruk: konstnärer och arkitekter till industrin, Orosdi-Back, Stockholm, 2013, p. 158