605
1334500

Jan Tarasin

(Puola, 1926-2009)
Lähtöhinta
300 000 - 400 000 SEK
26 500 - 35 300 EUR
27 600 - 36 800 USD
Vasarahinta
420 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89
Jan Tarasin
(Puola, 1926-2009)

”PRZEDMIOTY VII”

Signed Tarasin, and verso signed Jan Tarasin and dated 1965. Canvas 45 x 60 cm. A certificate of authenticity executed by the family of the artist is included with the lot.

Täydennyslista

A certificate of authenticity executed by Jakub Tarasin, the son of the artist, is included with the lot.

Alkuperä - Provenienssi

Konstsalongen Kavaletten, Uppsala, catalogue no 6, 1966.
Private collection.

Muut tiedot

Jan Tarasin debuterade år 1948 som student vid Krakowakademin när han deltog i den första utställningen av modern konst i Kraków. Hans tidiga produktion från omkring 1950 består av stilleben utförda i en realistisk stil. På 1960-talet förändrades Tarasins måleri åt det mer abstrakta hållet, vändpunkten sammanföll med en stipendieresa till Asien år 1962 där han bland annat besökte Hanoi och Peking. Målningarna blev vid denna tid nästintill skulpturala och tredimensionella och Tarasin utforskade olika material och collagetekniker för att skapa en levande yta på duken. Under hela sitt liv fortsatte han att undersöka betydelsen av symboler och tecken i sitt skapande och varje målning bär på sin egen historia.

I mitten av 1960-talet representerades Jan Tarasin av Konstsalongen Kavaletten i Uppsala och det aktuella katalognumret ”PRZEDMIOTY VII” inköpt där år 1966.