145
1359252

A Swedish East India share certificate, 1780's.

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Vasarahinta
15 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Carl Barkman
Tukholma
Carl Barkman
Johtava asiantuntija
+46 (0)708 92 19 71

Share Certificate no 1436 for Martin Holterman. Signed by the Directors of the Swedish East India Company; Martin Holterman, J Liljencrantz, Martin Törngren, Johan A Grill, af Sandberg, Carl H Tranchell C.G Küsel, Anders Arfwedson. Measurement 36 x 23 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Martin Holterman (1715-1793) Han var grosshandlare och bruksägare samt direktör i Ostindiska kompaniet 1766-1787 samt stordonator. Han stöttade Jacob Wallenberg så denne fick göra tre resor till Kina varav den första, 1769-1771 med skeppet Finland, han skildrade i sin berömda bok "Min son på galejan" (1781).

Kirjallisuus

Strandberg, B; Wiséhn, I mfl: Svenska Aktiebrev före 1850, sidan 39, jfr bild sidan 38

Muut tiedot

1700-talets största svenska handelsföretag var det 1731 bildade Ostindiska kompaniet. Företaget verkade genom 5 oktrojer utfärdade av kommerskollegium åren 1731, 1746, 1766, 1786 samt 1806. Sammanlagt sände kompaniet ut 132 expeditioner. De aktiebrev som idag finns bevarade är från den fjärde oktrojen som gick i konkurs på grund av förlisningar och en engelsk sjöblockad. I övriga fall var kompaniet mycket framgångsrikt och gav sina deltagare stora vinster. Bland dessa kan nämnas Colin Cambell, Claes Grill, Niclas Sahlgren,F H af Chapman, William Chambers.