17
1344250

A Louis XV-style commode late 19th century.

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Vasarahinta
26 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Björn Extergren
Tukholma
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Stamped "Jacob maitre ebeniste". Length 106, width 85, height 90 cm.

Muut tiedot

Georges Jacob (född i Cheny , den 6 juli 1739 och dog i Paris den5 juli 1814) Fick mästarskap 1765, är den mest kända och även den mest produktiva av de 1700-talets franska snickare. Han är grundaren av en dynasti; två av hans tre söner, Georges II Jacob ( 1768 - 1803 ) och François-Honoré-Georges Jacob-Desmalter ( 1770 - 1841 ), kommer att vara snickare och möbeltillverkare , därefter hans barnbarn Alphonse Jacob-Desmalter ( 1799 - 1870 ) kommer att sträcka berömmelsen av finsnickar namnet Jacob fram till det sena 1800-talet.