597
1352093

Francois De la Croix

(Ranska, 16/1700-tal)
Lähtöhinta
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 410 - 9 260 USD
Vasarahinta
87 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Francois De la Croix
(Ranska, 16/1700-tal)

"Charles XII of Sweden” (1682-1718)

Canvas laid down on panel 82 x 65 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Bought at the art market in Paris 1920 by Professor Johan Almkvist (1869-1945) thence by descent.

Näyttelyt

Gripsholms slott, "Gripsholmsjubileet", 1937.

Kirjallisuus

Karolinska förbundets årsbok, 1920.
Svenska Dagbladet Jan 9, 1921.
Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, vol III, p 382. (SPA 1925:8), ill fullpage pl 332. (Belonging to Professor J Almkvist, Stockholm)

Muut tiedot

Karl XII:s uppehåll i Warszawa 1702 kom att bli dokumenterat genom ett par porträtt. Vid vistelsen i Warszawa såg Karl XII ett porträtt föreställande August den Starke (August II) som en fransk målare höll på att slutföra. I maj detta år kom Karl XII att sitta modell för Francois De la Croix.