615
1363659

Egron Lundgren

(Ruotsi, 1815-1875)
Egron Lundgren, Indian girl.
Egron Lundgren, Indian girl.

Indian girl

Ink, watercolour and gouache 30 x 23.5 cm.

Jälleenmyyntikorvaus: Ei
Lähtöhinta:

8 000 - 10 000 SEK

755 - 943 EUR

775 - 969 USD

Vasarahinta:
9 500 SEK
Alkuperä - Provenienssi

Bukowski Auktioner, auktion 12 dec 1883, cat. no 89, ("Indisk flicka, osignerad", såld för 180 kr); Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auction 562, "Vårens klassiska", June 14 - 17, 2011, cat no 463.

Kirjallisuus

Karl Asplund, "Egron Lundgren II, 1859-1875", 1915, annex D, page 164, year 1883.

Muut tiedot

Executed after Lundgren's visit to India 1858-59.

Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801