678
1363683

Johan Sevenbom

(Ruotsi, 1721-1784)
Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Johan Sevenbom
(Ruotsi, 1721-1784)

Landscape with ruins of a church.

Panel 24 x 32 cm. Period gilded frame.

Alkuperä - Provenienssi

Formerly in the Hamilton coll at Hedensberg, Västmanland.

Muut tiedot

Troligtvis utförd strax efter konstnärens återkomst till Sverige efter hans 10-åriga vistelse i Paris 1750-60. Stilistiskt förebådar målningen verk av Johan Philip Korn (1727-1796) och Anders Holm (1751-1824) utförda på 1780-talet. Ytterst få målningar av Sevenbom finns i privat ägo. Motivet är möjligtvis hämtat från Närke, hans hembygd. Huvuddelen av Sevenboms kända produktion består av Stockholmsbilder och avbildningar av svenska lustslott. Under hans tid i Paris utförde han landskapsmålningar i Claude Joseph Vernets anda.

Johan Sevenbom var en förnyare av den svenska landskapskonsten under 1700-talet och den mest betydande Stockholmskildraren före Elias Martins inträde på scenen. Hans topografiskt exakta Stockholmbilder utgör den viktigaste källan för kännedom om hur Stockholm såg ut under tredje kvartalet av 1700-talet. Sevenbom är känd för att ha använt sig av Camera Obscura för att uppnå ett arkitektoniskt korrekt perspektiv. I detta skiljer han sig radikalt från Elias Martin som hade ett mer romantiskt och inte alltid topografiskt korrekt förhållande till sina motiv. I den aktuella målningen framgår Sevenboms förmåga att skapa djupverkan genom nyttjande av molnformationer. För en djupgående beskrivning av Sevenbom som konstnär, se B. Hallerdt, Sevenboms Stockholm. Johan Sevenbom – förnyare av svensk landskapskonst under 1700-talet, 2010.

Hedensberg, ursprungligen en bondby, omtalas första gången i skriftliga handlingar 1377, då Olof Djäken i Tuna bytte till sig 8 1/2 öresland jord i Hedensberg från Finnvid Finnvidsson. Byn, som omfattade 7 mantal avhystes på 1600-talet i samband med att säteriet anlades. Den nuvarande herrgårdsbyggnaden uppfördes omkring 1750 av landshövding Petter Drufva. 1776 köptes det av friherre Carl De Geer. Han upprättade ett fideikommiss för sin dotter Charlotta, gift med generallöjtnanten friherre Anders Rudolf du Rietz. Genom giftermål övergick fideikommisset till ätten Piper och 1824 till ätten Hamilton, i vars ägo det stannade till 2006.

 Piilota
 Näytä lisää

Contemporary Art & Design 654

379. Alexander Klingspor, 'N.Y.C Legend'.
Lähtöhinta
80 000 - 100 000 SEK
Tarjoushistoria
115 000

tarjouksesi
110 000

tarjouksesi
Tämänhetkinen tarjous:
115 000 SEK