686
1279503

Paul Gauguin

(Ranska, 1848-1903)
Lähtöhinta
300 000 - 350 000 SEK
26 600 - 31 100 EUR
27 800 - 32 400 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Lisätietoja ja kuntoraportit
Caroline Lindahl
Tukholma
Caroline Lindahl
Specialist 19th and 20th century paintings
+46 (0)721 428 962
Paul Gauguin
(Ranska, 1848-1903)

Femme endormie, a portrait of Mme Mette Sophie Gauguin

Charcoal and pastel on paper laid down on paper panel med 26 x 30 cm. Verso authenticated by the artits's son, Pola Gauguin, dated Paris 1925. A certificate of authenticity issued by Wildenstein Plattner Institute is included in the lot, the work will be included in the forthcoming Gauguin Digital Catalogue Raisonné.

Alkuperä - Provenienssi

Pola Gauguin, Copenhagen, by descent from the artist (after 1903); Waldemar Stoud-Platou (1868-1930), Atlungstad Gård, Norway and Villa Marcella, Nice; Thence by descent within the family.

Muut tiedot

Porträttet föreställer Paul Gauguins danska hustru, Mette Sophie Gad (1850-1920). På resa i Europa med en väninna 1872 mötte Mette för första gången Paul Gauguin, som då arbetade på Bourse de commerce, börsen i Paris. Den blivande pionjären inom den moderna konsten målade vid denna tid endast på sin fritid. Paret gifte sig i november året därpå och fick under de följande åren fem barn: sonen Emile 1874, dottern Aline 1877, sonen Clovis 1879, sonen Jean-René 1881 och sonen Pola 1883.

Det var en omvälvande tid och Gauguins konstnärliga karriär började ta fart. 1879 blev han inbjuden att ställa ut på den fjärde Impressionistutställningen i Paris. Ett par år senare drabbades dock familjen av en ekonomisk katastrof då stora delar av deras tillgångar gick förlorade i samband med den franska börsnedgången 1882. Gauguin beslutade sig då för att helt ägna sig åt sitt konstnärskap och familjen flyttade från Paris till Rouen där det var billigare att leva. Denna förändring innebar stora påfrestningar för äktenskapet och slutade med att paret så småningom gick skilda vägar. Mette och barnen flyttade till Köpenhamn för att bo hos hennes föräldrar. Gauguin återvände efter en tid till Paris för att ägna återstoden av sitt liv åt ett konstnärskap på resande fot.

Auktionens teckning är ett kärleksfullt porträtt av en vilande Mette, sannolikt utfört i slutet av 1870-talet. Enligt uppgift tillföll teckningen sonen Pola vid Mette Gauguins död 1920. Pola som hade växt upp i Danmark utbildade sig till först till arkitekt vid Konstakademiets arkitektskole i Köpenhamn. Senare träffade han den norske målaren Henrik Lund och inspirerades av honom att flytta till Norge och helt gå över till måleriet. Pola ställde ut regelbundet och drev målarskola vid sidan om sitt arbete som konstkritiker. I konstnärskretsen kring Henrik Lund fanns den norske konstsamlaren och mecenaten Waldemar Stoud-Platou. Stoud-Platou vara nära vän med flera av konstnärerna och det aktuella porträttet av Mette Sophie Gauguin är ett av flera verk av Paul Gauguin och Pola Gauguin som har ingått Waldemar Stoud-Platous samlingar.