728
1360100

Barockyngling med harnesk och ryska St Andreasorden, Ryssland, tidigt 1700-tal.

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Vasarahinta
11 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801

Miniatyr. Signerad med ett ryskt F. Gouache på ben 6,5 x 5,5 cm. Innefattad i ram i förgyllt silver med stämplar från St Petersburg.

Muut tiedot

Sankt Andreasorden, egentligen ”Sankt Andreas den först kallades orden” är Rysslands främsta militära och civila orden. Den instiftades 1698 av Peter den store och var i bruk fram till ryska revolutionen 1917 samt fungerade därefter som privatorden för den avsatta kejsarfamiljen Romanov.