626
1381720

Richard Mortensen

(Tanska, 1910-1993)
Lähtöhinta
100 000 - 125 000 SEK
8 990 - 11 200 EUR
9 490 - 11 900 USD
Vasarahinta
120 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89
Richard Mortensen
(Tanska, 1910-1993)

"Vire"

Signed RM verso and Mortensen on stretcher. Executed in 1955. Canvas 73.5 x 60 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Sotheby's, Amsterdam, Modern and Contemporary art and 20th century prints, 1 December, 1997, cat.no. 684.
Galerie Bel' Art, Stockholm.
Private collection.

Näyttelyt

Galerie Denise René, Paris, 1956, cat. no. 31.
Galerie Bel’ Art, Stockholm, 2004, "Richard Mortensen - målningar 1948-1978", illustrated in the catalogue.

Muut tiedot

1946 organiserade Auguste Herbin en utställning med konstruktiv konst på Salon des Réalités Nouvelles i Paris. Utställningen blev ett genombrott för den geometriska konstens återkomst. Vid samma tid började artiklar och böcker att publiceras som beskrev den konkreta konsten. Konstnärer som Sonia Delaunay, Jean Gorin, Antoine Pevsner och Auguste Herbin blev internationellt uppmärksammade och kom att få stort inflytande på den samtida konstscenen. Vid sidan av Salon des Réalités Nouvelles blev Galerie Denise Renée i Paris av kanske ännu större betydelse för den ”geometriska abstraktionen”. Hos Madame Renée samlades internationella konstnärer, som Victor Vasarely, Serge Poliakoff tillsammans med många skandinaver, svenskarna Olle Baertling, Christian Berg, Arne Jones, Olle Bonniér, Lennart Rodhe och danskarna Robert Jacobsen och Richard Mortensen. I denna krets framstod Richard Mortensen snabbt som en ledare för gruppen och konstriktningen. De geometriska formerna blev basen för rörelsen som också kom att använda olika organiska och kristalliska former. Richard Mortensen hade efter studentexamen i Köpenhamn tillskansat sig en bred utbildning inom gestaltpsykologi, religionshistoria och filosofi samtidigt som han ägnade sig åt ett avantgardistiskt måleri. Redan 1934 hade han en betydande roll bland de danska konstnärer som samlades i gruppen ”linien”. De målade i en stil starkt påverkad av psykoanalys och surrealism. Efter andra världskriget förändrades Richard Mortensens stil, detaljerna försvann till fördel för de geometriska formerna och kompositionerna präglades av stora färgfält med avskärmande starka linjer. En stark expressivitet exploderar ofta från dukarna, trots eller kanske på grund av, de linjära och geometriska avgränsningarna. Mortensen mest betydande verk tillkom i slutet av 1940-talet och början av 1950-talet.
"Vire" är utförd år 1955 och är typisk för Mortensen, med de karakteristiska geometriska fälten i stark kolorit. Färgernas intensitet och kompositionens raffinerade formspråk har rötter i den ryska konstruktivismens konst från 1900-talets början samt konsten i Bauhaus, men även i Fernand Léger och Piet Mondrians strama kompositioner.