648
1369023

Carl Kylberg

(Ruotsi, 1878-1952)
Lähtöhinta
175 000 - 200 000 SEK
15 300 - 17 400 EUR
16 000 - 18 200 USD
Vasarahinta
220 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Lisätietoja ja kuntoraportit
Mollie Engström
Tukholma
Mollie Engström
Avustava asiantuntija
+46 (0)70 748 22 63
Carl Kylberg
(Ruotsi, 1878-1952)

"After sunset" (Efter solnedgången).

Signed C.K. Canvas laid down on paper-panel, 45 x 51.5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Harry och Annmari Runnqvist Collection samling, Stockholm.
Private collection.

Näyttelyt

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, February, 1931.
Galerie Billet, Paris, December, 1935.
Den frie udstilling, Copenhagen, "Carl Kylberg. Maleri-udstilling", 17 January - 3 February, 1936.
Konsthallen, Götaplatsen, Gothenburg, "Carl Kylberg", February 1936.
Kunstnernes hus, Oslo, "Carl Kylberg. Malerier, akvareller og tegningar", 20 March - 11 April, 1936.
Universitetets Konstmuseum, Lund, September, 1937.
Svenska Konstutställningen i Budapest och Wien, 1938, cat. no. 72.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Carl Kylberg", 20 April - 12 May, 1946, cat. no. 46.
Konstakademien, Stockholm, ”Carl Kylberg: Minnesutställning”, 2 ‑ 25 November 1962, cat. no. 23.
Malmö Museum, Carl Kylberg Minnesutställning, 9 December 1962 - 6 January, 1963, cat. no. 34.
Thielska Galleriet, Stockholm, 1982‑1983.
Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, "Svensk konst", exhibition 370, 1972, cat. no. 16.

Kirjallisuus

Brita Knyphausen, "Carl Kylberg", 1964, listed on p. 249, cat. no. 93.