684
1391948

Vera Nilsson

(Ruotsi, 1888-1979)
Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Vasarahinta
48 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Lena Rydén
Tukholma
Lena Rydén
Johtava taideasiantuntija, moderni- ja 1800-luvun taide
+46 (0)707 78 35 71
Vera Nilsson
(Ruotsi, 1888-1979)

"Under broarna (Paris)"

Signed Vera Nilsson on back of the frame. Executed in 1949. Certified verso by Catharina Nilsson. Oil on thin paper, 42 x 30 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Gift from the artist's family.
Thomas Millroth's collection.

Muut tiedot

Thomas Millroth har själv skrivit följande om auktionens verk:

"Vera Nilsson, Under Paris broar, 1949, kommer från min/Thomas Millroths konstsamling. Jag hade träffat och skrivit om Nilsson kort innan hon gick bort vid hög ålder. Och jag kände och umgicks en hel del med dottern Catharina Nilsson, "Ginga", Ett kärt ämne var tiden i Paris i slutet av 1940-talet. Vera Nilsson upprördes under den kalla vintern 1949 då polisen släckte de små eldar som uteliggarna tände för att inte frysa ihjäl. Hon tog med sig sina målargrejer till en grupp uteliggare och började måla av dem och deras situation. De kände sig hedrade. Detta är en av de målningar hon gjorde. Vi ser en figur som ligger under bron i kulan. En vacker dag fick jag helt oväntat denna målning i present av Catharina Nilsson."