Ei yhteyttä palvelimeen
Ota yhteyttä
EUR
EURAUDBGNBRLCADCHFCNYCZKDKKGBPHKDHUFIDRILSINRISKJPYKRWMXNMYRNOKNZDPHPPLNRONSEKSGDTHBTRYUSDZAR
Luo asiakastiliLuo asiakastili
780(1359452)
Ivan Ivarson(Ruotsi, 1900-1939)
Fiesole - Woman in southern landscape
Ei myyty
Lähtöhinta
400 000 - 500 000 SEK

Fiesole - Woman in southern landscape

Signed I. Ivarson. Verso with dedication "Till pappa på födelsedagen, 1937, Ivan". Canvas 63 x 63.5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Uppsala Auktionskammare, Internationell kvalitetsauktion Modernt, 3 December 2010, cat. no. 1097.

Muut tiedot

"Thorild Olsson, Ivan Ivarson och Märta Taube följdes åt till Florens. Nästan utmattade av starka intryck efter några dagars vandringar i museer och kyrkor kom de till det lilla Fiesole högt uppe i bergen. Den rena svala bergsluften, naturens skönhet och stillheten på denna plats med sina klosterträdgårdar och små kapellverkade oändligt välgörande. Ivarson målade bl.a. en liten grupp blomkrukor i en klosterträdgård och några akvareller. Det verkar, som om han just här i Fiesole rensat ut åtskilligt mörkt från sin palett". (Arne Stubelius, "Ivan Ivarson", 1954, sid. 27)

I början av mars 1927 for Ivarson till Italien (Rom, Florens, Fiesole) för att senare fortsätta till Cagnes, och Sydfrankrike. Under perioden nådde Ivan Ivarson sitt koloristiska klimax där djupt ultramarinblått spelade huvudrollen med rött, grönt och gult som viktiga accenter. Motiven från denna period är ständigt återkommande; himlen, havet, jorden, kvinnan och barnet. Dessa element stod för en idealtillvaro, en dröm om naturens lustfyllda härligheter. När Ivarson 1929 kom tillbaka till Sverige efter vistelsen i Frankrike och Italien, kunde han i lugnet på Stenungsön i Bohuslän låta intrycken från utlandsvistelsen sjunka in och han fann nu sitt språk och sin kolorit som vi känner igen som omisskännligt ”Ivarsonsk”.

Ivarsons skildringar är inga direkta avbildningar, snarare är målningarna fyllda av hans känslor inför naturen. Han måleri bär på en expressiv ådra och kompositionerna är intensivt skälvande i sin koloristiska styrka. Auktionens målning är ett mycket fint exempel ur Ivarsons produktion med Sydländska motiv från hans resor.

Lisätietoja ja kuntoraportit
Lena Rydén
Tukholma
Lena Rydén
Johtava taideasiantuntija, moderni- ja 1800-luvun taide
+46 (0)707 78 35 71
Tietoa ostamisesta

Muiden katsomia kohteita

James Coignard, "Fille et poupée".
1720787
James Coignard
"Fille et poupée".
Ei tarjouksia
3p
Lähtöhinta
12 000 SEK
Catharina Günther-Rådström, untitled.
1714133
Catharina Günther-Rådström
Untitled.
Ei tarjouksia
3p 18 h
Lähtöhinta
3 000 SEK
Berthold Adolfsson, "Höstdag#.
1720750
Berthold Adolfsson
"Höstdag#.
Ei tarjouksia
5p 23 h
Lähtöhinta
4 000 SEK
Siri Rathsman, "K-10".
1719105
Siri Rathsman
"K-10".
Ei tarjouksia
5p 21 h
Lähtöhinta
4 000 SEK
Lennart Jirlow, Flanörs, Paris.
1718937
Lennart Jirlow
Flanörs, Paris.
Ei tarjouksia
2p
Lähtöhinta
4 000 SEK
Hugo Zuhr, Landscape Skåne.
1688846
Hugo Zuhr
Landscape Skåne.
Ei tarjouksia
4p 21 h
Lähtöhinta
4 000 SEK
Torsten Jurell, Still life.
1720707
Torsten Jurell
Still life.
Ei tarjouksia
5p 22 h
Lähtöhinta
2 500 SEK
Gudrun Kellerman, "Livsväv".
1720248
Gudrun Kellerman
"Livsväv".
Ei tarjouksia
5p 22 h
Lähtöhinta
2 000 SEK