872
1374246

Charles Portin

(Ruotsi, 1889-1980)
Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
556 - 741 USD
Vasarahinta
6 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Lena Rydén
Tukholma
Lena Rydén
Johtava taideasiantuntija, moderni- ja 1800-luvun taide
+46 (0)707 78 35 71
Charles Portin
(Ruotsi, 1889-1980)

"Rymdpejling"

Signerad Charles Portin. Utförd 1967. Pannå 49 x 50 cm.

Muut tiedot

Efter kriget var Charles Portin elev till Gromaire, Léger och Herbon. Han började måla nonfigurativt i nära anslutning till Auguste Herbins färglära, efter 1950 blir måleriet stramare med mer dämpade färger. I Moderna Museet finns en målning med namnet "Rymdpejlng" från 1952 som är ett bra exempel. På 1960-talet målade Portin med starka akrylfärger som han sedan sålde via Sam Flax i New York, "Rymdpejling" från 1967 inköptes där.