243
1399158

A rug, antique Kurdish, ca 247-253 x 116-125 cm

Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Christopher Stålhandske
Tukholma
Christopher Stålhandske
Asiantuntija matot, tekstiilit, islamilainen taidekäsityö
+46 (0)708 19 12 58

Mörkblå botten med stora polykroma rader av växter och ornament. Bred benvit huvudbård med stiliserad ranka.

Ställvis hårdare slitage, smutsig, hål, lagningar. Lång- och kortsidorna med trampveck och skador.