Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art – Winter edition F706
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
Layered Living E1282
Huutokauppa:
Statement Pieces – Lighting E1270
Huutokauppa:
Paavo Tynell "The elegance of light" E1280
Huutokauppa:
The Collector’s World – Part One E1312
Huutokauppa:
581
1390033

Charlotte Wahlström

(Ruotsi, 1849-1924)
Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 430 EUR
1 300 - 1 630 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Mark Sjöberg
Tukholma
Mark Sjöberg
Asiantuntija taide & taidegrafiikka
+46 (0) 707 88 84 72
Charlotte Wahlström
(Ruotsi, 1849-1924)

Evening, Carolles.

Panel 20 x 40 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Gift from the artist to Pauline Åkerlund, f Neumüller
Then by descent to present owner.

Muut tiedot

Det aktuella katalognumret kommer från konstnären Pauline ”Pollan” Neumüllers samling och familj. Neumüller och Charlotte Wahlström var konstnärskamrater på Konstakademin i Stockholm 1879 – 1882. Som döttrar till bryggarna Anders Wahlström resp. Friedrich Rudolph Neumüller kom de båda från borgerliga bakgrunder och gavs möjligheter att studera konst, både i Stockholm och i Paris. Vännerna följdes inte bara åt under utbildningen utan även i Frankrike där de tillhörde olika konstnärskolonier, Wahlström i Barbizon och Neumüller i Carolles. Georg Nordensvan, kritiker och författare och en viktig röst för den svenska konstscenen i Frankrike under 1800-talet beskrev ”Pollan” som följer: ”Det är som människa och kamrat Pauline Neumüller gjorde sig avhållen. Vid akademin var hon en av dem, som allra kraftigast höll ihop kretsen av olika element och olika lynnen”.