Ei yhteyttä palvelimeen
621(1383910)
Elsa Beskow(Ruotsi, 1874-1953)
"Mors lilla Olle och andra visor af A.T"
Vasarahinta
90 000SEK
Lähtöhinta
100 000 - 125 000 SEK
Kohteeseen liittyy alustava vientikielto. Ota yhteyttä arvioitsijaan lisätietoja saadaksesi tai lue lisää täältä

"Mors lilla Olle och andra visor af A.T"

Signed EB and dated 1903. Watercolour and hightening white 35 x 24.5 cm.

Kohteeseen liittyy alustava vientikielto. Ota yhteyttä arvioitsijaan lisätietoja saadaksesi tai lue lisää täältä
Muut tiedot

"Mors lilla Olle och andra visor af A.T. Bilder af Elsa Beskow" innehåller flera av de allra mest uppskattade barnvisorna som det än i dag sjungs och nynnas på. Elsa Beskows och Alice Tegnérs samarbete är ett exempel på ett oerhört lyckat sådant. Så pass lyckat att Tegnér kommit att kallas ”barnvisans moder” och Beskow ”bilderbokens mästare”. Deras verk möter än idag, mer än 100 år senare, ständig efterfrågan och ny publik. Före de gemensamma framgångarna hade de båda, på olika håll, skapat ett namn var för sig. Alice Tegnér hade ute i Djursholm vunnit en publik för sina omtyckta barnvisor (genom sin svåger som var boktryckare) och de fick snabbt fäste i de borgerliga hemmen. Vid denna tid fanns knappt visor avsedda för barn varför Alice improviserade och tonsatte äldre barnkammarrim samt egna berättelser. Hon och maken Jakob flyttade till det nybyggda Djursholm där Alice engagerade sig i kyrkan och kom att arbeta som kantor. I Djursholm kom även teologen och konstnären Nathanael Beskow att slå sig ned tillsammans med sin hustru Elsa. År 1889 gav Elsa ut barnboken "Sagan om den lilla, lilla gumman" som blev mycket uppmärksammad varefter följde en rad sagor och illustrationer som gjorde att Elsa Beskow behärskade svensk barnboksutgivning i över 50 år.
1895 möttes de båda konstnärliga kvinnorna då Tegnérs bjöd hem Beskows. Enligt Alices dagboksanteckningar bjöds det på: ”svamplåda, grönkålssoppa, kalvstek, sockerärter, gurka, äppelkompott. Kaffe i almbersån”. Det hela blev en stor succé och de båda kvinnorna kom därefter att umgås och ur vänskapen växte fram ett professionellt samarbete. "Mors lilla Olle och andra visor av Alice Tegnér" gavs ut 1903 och kom att bli det första samarbetet mellan Tegnér och Beskow. Det föreliggande katalognumret är originalomslaget till sångboken vilken har kommit att bli en av de mest älskade visböckerna och har sedan dess utkommit i nya utgåvor och omarbetningar, senast 2014 med anledning av 150-årsjubileet av Alice Tegners födelse. I denna utgåva ingick bl. a. "Blåsippan", "Ekorren", "Mors lilla Olle", Bä bä vita lamm", "Sov du lilla videung" och "Småjäntorna". Det som gjorde sångerna till en framgång var att både Elsa och Alice, vid sidan av sitt skapande, skötte hem och barn varvid visorna bygger på historier ur vardagen samtidigt som barnen i illustrationerna, till stor del, hämtades från de egna hushållen. I det aktuella katalognumret kan vi se hur påskrifter avslöjar deras identitet, från vänster står Gunnar Beskow, sedan ett par ”Djursholmsflickor” och Sven Göthe.

Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Lain mukaan ostaja maksaa tästä taideteoksesta taiteilijapalkkion. Enimmäismaksu on 5 %. Mitä korkeampi myyntihinta, sitä pienempi prosenttiosuus. Lisätietoja tästä laista:

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Tietoa ostamisesta

Muiden katsomia kohteita

Emil Åberg, Play.
1705662
Emil Åberg
Play.
Ei tarjouksia
4p 2 h
Lähtöhinta
2 500 SEK
Johan Ossian-Andersson, Fishing boats.
1700301
Johan Ossian-Andersson
Fishing boats.
Ei tarjouksia
4p 1 h
Lähtöhinta
3 000 SEK
Lindorm Liljefors, Snow melting.
1694991
Lindorm Liljefors
Snow melting.
Ei tarjouksia
3p 6 h
Lähtöhinta
2 500 SEK
Lindorm Liljefors, Gulls on a cliff.
1695019
Lindorm Liljefors
Gulls on a cliff.
Ei tarjouksia
3p 5 h
Lähtöhinta
3 000 SEK
Lindorm Liljefors, Cranes.
1695020
Lindorm Liljefors
Cranes.
Ei tarjouksia
3p 5 h
Lähtöhinta
4 000 SEK
William Gislander, Swans.
1696157
William Gislander
Swans.
Ei tarjouksia
4p 23 h
Lähtöhinta
12 000 SEK
Anton Genberg, Sun glitter over winter meadow, 1928.
1703922
Anton Genberg
Sun glitter over winter meadow, 1928.
Ei tarjouksia
5p 23 h
Lähtöhinta
12 000 SEK
 Piilota
 Näytä lisää

Lilla Bukowskis H070

156. A large pottery bowl, South American 'Shipibo', Peru, first half of the 20th century.
Lähtöhinta
2 500 - 3 000 SEK
Tarjoushistoria
4 500
 
SEK
tarjouksesi
4 000
 
SEK
tarjouksesi
3 500
 
SEK
tarjouksesi
3 000
 
SEK
tarjouksesi
2 800
 
SEK
tarjouksesi
2 600
 
SEK
tarjouksesi
2 400
 
SEK
tarjouksesi
2 200
 
SEK
tarjouksesi
2 000
 
SEK
tarjouksesi
Reilu varoitus
1 800
 
SEK
tarjouksesi
1 700
 
SEK
tarjouksesi
Tämänhetkinen tarjous:
4 500 SEK