Ei yhteyttä palvelimeen
644(1402289)
Karl Romin(Ruotsi, 1858-1922)
Sailboats off the coast of Gotland
Vasarahinta
26 000SEK
Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK

Sailboats off the coast of Gotland

Signed K R-n and dated 99. Panel 22 x 35 cm.

Kirjallisuus

"Wisby Segelsällskap 1883-1933", 1922, a version of the painting is illustrated p 14.

Muut tiedot

Konstnären Karl Romin var en av initiativtagarna till att bilda Wisby Segelsällskap tillsammans med andra seglingsentusiaster på Gotland. Det skedde i samband med en segling till Snäckgärdet den 22 juli 1883 som organiserades av Karl Romin, Lars Kolmodin och Anton Pettersson.

Och entusiaster var de sannerligen - i inledningen till skriften ’Wisby Segelsällskap 1883-1933’ kan man läsa följande:

”Hela världen över finnes det sammanslutningar av människor, som önska omhulda och bedriva seglingens härliga idrott, folk som fått sin verksamhet länkad i andra banor, men med håg och sinne äro kvar bland vikingarnas skara och som längta ut på det fria havet.”

Och så här beskriver Anton Pettersson 1933 ett minne från Wisby Segelsällskaps begynnelse i mitten av 1880-talet:

”Nöjena för stadsborna voro ej många på den tiden; för att åstadkomma något, som kunde intressera både båtägarna och den stora allmänheten, ställde man till med en regatta; en stilla och mörk afton gick budkavlen (obs. ej telefon) till båtägarna att skaffa sig kulörta lyktor, kläda båtarna med dem, förse sig med fyrverkeripjäser, m. m. och sedan ro utanför hamnen längs strandpromenaden. Då gick man man ur huse för att se det vackra och för Visby ovanliga skådespelet.”

Anton Pettersson ger sedan uttryck för sin uppfattning att det var bättre ställt med seglingsskickligheten förr i tiden:

”För 50 år sedan stod båtseglingen på Gotland i sitt flor; kustfolket var mästare i segling; men huru är det nu? Det finns väl knappast någon fiskare , som ej har motor i sin båt. Ja, tiderna förändras.”

I augusti 1884 anordnade Wisby Segelsällskap sin första kappsegling med 12 båtar. I början av 1900-talet föddes tanken om ett seglarpris från Gotland för ”överhavssegling från fastlandet” men det skulle dröja till 1923 och flera års insamling innan en större summa pengar (1,200 à 1,300 kr) överlämnades till KSSS för Visbypokalens anskaffande.

Tietoa ostamisesta

Muiden katsomia kohteita

Robert Högfeldt, Summer landscape.
1697359
Robert Högfeldt
Summer landscape.
Ei tarjouksia
1p 2 h
Lähtöhinta
2 500 SEK
Fredrik Isberg, "Stigbergsgatan in Söder".
1697271
Fredrik Isberg
"Stigbergsgatan in Söder".
Ei tarjouksia
4p 4 h
Lähtöhinta
1 500 SEK
Robert Högfeldt, Susanna in the bath.
1697027
Robert Högfeldt
Susanna in the bath.
Ei tarjouksia
4p 2 h
Lähtöhinta
2 500 SEK
Louis Sparre, Stockholms slott.
1664952
Louis Sparre
Stockholms slott.
Ei tarjouksia
3p 23 h
Lähtöhinta
20 000 SEK
Fredrik Isberg, "Maria Förs:gs old poorhouse at Hornsgatan".
1697265
Fredrik Isberg
"Maria Förs:gs old poorhouse at Hornsgatan".
Ei tarjouksia
4p 4 h
Lähtöhinta
1 500 SEK
Einar Krüger, "Kustmotiv”.
1694396
Einar Krüger
"Kustmotiv”.
Ei tarjouksia
4p
Lähtöhinta
2 500 SEK
Josef Wilhelm Wallander, Girl with a dog and a drum.
1679958
Josef Wilhelm Wallander
Girl with a dog and a drum.
Ei tarjouksia
5p 21 h
Lähtöhinta
7 000 SEK