708
1398473

Antonio Allegri Correggio

(Italia, 1489-1534)
Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Vasarahinta
16 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Antonio Allegri Correggio
(Italia, 1489-1534)

Head of Christ

Panel 28,5 x 23 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Formerly in the Banér coll at Sjöö Castle, Uppland.

Muut tiedot

Efter Correggios (1489-1534) kända målning "Head of Christ" i J. Paul Getty Museet , Los Angeles med samma mått (pannå 28.6 x 23.5 cm.)

Originalet fanns i en privat samling i Rom fram till 1600-talet då det vid en okänd tidpunkt såldes till en fransk familj i vars ägo den fanns kvar till 1831, då den såldes till en engelsk familj.