724
1402020

Magnus Rommel

(Ruotsi, 1678-1735)
Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Magnus Rommel
(Ruotsi, 1678-1735)

View over the Polish town of Hegelsberg.

Ink wash 19.4 x 30.2 cm. Image 16.5 x 29.8 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Family Reutersvärd until 2021.

Kirjallisuus

Jämförande litteratur:
L. Lilliehöök, ”Magnus Rommel - Karolinsk krigare och konstnär”, i ”Karolinska Förbundets Årsskrift” (KFÅ), 1948, sid 145-160
B. Magnusson, "Svenska teckningar 1600-talet", i "Årsbok för Svenska statens konstsamlingar 27", 1980, sid 106-107
B. Lundström, "Kartan, konsten och bilden i marginalen," i "Biblis tidskrift", 2016, sid 39-40.

Muut tiedot

Utförd under Karl XII:s polska fälttåg 1701-1706. Teckningen är en av endast ett fåtal originalverk av Magnus Rommel som någonsin bjudits ut till försäljning. Flertalet av Rommels arbeten finns bevarade i Krigsarkivet. Hegelsberg, också känt som Gradowa Hill, är belägen utanför Gdansk (Danzig) i Polen.

Magnus Rommel är tidigast nämnd som en av de konstnärliga medarbetarna i Olof Rudbecks botaniska bildverk Campus Elysii, i vilket världens alla kända växter skulle avbildas, vars upplaga förstördes i branden i Uppsala 1702. 11 av de ursprungligen 12 folio volymerna innehållande originalritningarna förvaras idag på Uppsala universitetsbibliotek. Magnus Rommel utförde 212 av de sammanlagt 3500 planscherna. 1704 övergick Rommel till fortifikationsstaten. Efter grundläggande utbildning med inriktning på Östersjöprovinserna, placerades han 1705 som löjtnant vid Ingermanländska Dragonregementet. Efter att ha praktiserat sitt yrke under det polska fälttåget utnämndes han 1707 till flygeladjutant hos Otto Wellingk, därefter tjänstgjorde han vid Adam Philipp von Krassows armé i Polen 1708–1709. Han överflyttades vid årsskiftet 1710 till fortifikationen i Pommern. Som generalkvartermästare vid Magnus Stenbocks armé deltog han i slaget vid Gadebuch 1712, Sveriges sista stora seger i det stora Nordiska kriget. varefter han vid kapitulationen vid Tönningen kom att bli dansk krigsfånge under sex år (1713-19). Ett av hans mer kända verk är praktkartan från över slaget med insprängda realistiska scener, en av de äldsta kända avbildningarna av hur den karolinska arméns soldater såg ut på 1710-talet. I fångenskapen utförde han en serie ”Projecte zu Cartouchen auf Carten und Rizze von den märckwärdigsten occasionen bey der Schwedischen Campagne in Mecklenburg und Holstein”, 1713, i vilken de svenska vapnens skiftande lycka fram till slaget i Tönningen framställs. Rommel återkom till Sverige 1719 och utnämndes följande år till major vid fortifikationen med placering vid den Skånska armén. År 1721 blev han major vid fortifikationen i Stockholm.