777
1401340

Asger Jorn

(Tanska, 1914-1974)
Lähtöhinta
300 000 - 400 000 SEK
26 600 - 35 500 EUR
27 800 - 37 000 USD
Vasarahinta
240 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Asger Jorn
(Tanska, 1914-1974)

"Hero au dos"

Signed Jorn and dated -62 on verso. Oil and acrylic on canvas 52 x 32 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Galerie Birch, Copenhagen.
Private collection, Malmö.

Näyttelyt

Galerie Birch, Copenhagen, "Asgerform", 1962.
Bergen kunstforening, "Asger Jorn: malerier, akvareller, collager, grafikk", 10 - 26 September 1965.
Trondhjems kunstforening, "Asger Jorn: malerier, akvareller, collager, grafikk", 9 - 27 October 1965. Kunstnernes hus, Oslo, "Asger Jorn: malerier, akvareller, collager, grafikk", 13 November - 5 December 1965.

Kirjallisuus

Guy Atkins, "Asger Jorn - The crucial years 1954-1964", 1977, cat no 1481.

Muut tiedot

1957 grundade Asger Jorn rörelsen Situationist International tillsammans med b.la den franske teoretikern och filmskaparen Guy Debord. Den intellektuella grunden för rörelsen härleddes främst från libertariansk marxism och avantgardistiska konströrelser under det tidiga 1900-talet, särskilt Dada och surrealism. Därför är det kanske inte så konstigt att Jorns ”Modification Painting” har starka förebilder i bland annat verk som Marcel Duchamps ”L.H.O.O.Q.” (1919/1964), ett Mona Lisa-vykort med tillagd mustasch och bockskägg. Ett annat verk som ofta lyfts fram som en förebild till Asger Jorns målningar är Francis Picabias ”Bière Sarrator” (ca 1925), en ölreklam han helt enkelt signerade som sin egen. Denna nyskapande approprieringskonst kom att bli utgångspunkten för de verk där Jorn köpte målningar på loppmarknader för att sedan ge dem en ny kontext med ”sitt” lager av färg och en ny, ofta vanvördig, mening. En sådan förskjutning eller kapning av budskapet kallades av Jorn för détournement, vilket var en viktig del i situationisternas filosofi. ”Hero au dos” (”Hjälte på ryggen”) är ett perfekt exempel på en ”modification painting” där en äldre målning får ligga till grund för Jorns konstverk. Under 1960-talets första halva arbetade Jorn med ett projekt där han planerade att ge ut en serie böcker om den nordiska folkkonstens historia. Under dessa år reste han runt i Norge och samlade material samtidigt som en vandringsutställning med hans verk visades i Oslo, Bergen, Trondheim och Göteborg.