99
1397721

An Empire twelve-light chandelier, early 19th century.

Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK
5 730 - 7 640 EUR
6 510 - 8 680 USD
Vasarahinta
75 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Björn Extergren
Tukholma
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Gilt brass and cut-glass. Height 117, diameter 103 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Sjöholm, Östra Vingåkers socken, Sörmland.

Kirjallisuus

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Stockholm 1909, Sörmland page 24.