406
1422918

Rolf Hanson

(Ruotsi, Syntymävuosi 1953)
Lähtöhinta
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Vasarahinta
185 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Louise Wrede
Tukholma
Louise Wrede
Asiantuntija, nykytaide, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Rolf Hanson
(Ruotsi, Syntymävuosi 1953)

"Portrait d'une rose"

Signed Rolf Hanson and dated 2001 on verso. Oil on panel 210 x 180 cm.

Näyttelyt

Artipelag, Sweden, "Rolf Hanson Retroactive", June 4 – November 28, 2021, illustrated in colour p. 89.

Muut tiedot

Rolf Hansons målningar har, alltsedan det tidiga, stora genombrottet på Moderna museet i mitten av 1980-talet, genererat stort intresse i konstvärlden. Han är en av det svenska konstlivets mest betydande konstnärer i sin generation och 2021 öppnade ”Rolf Hanson Retroactive” på Artipelag utanför Stockholm. Det är den mest omfattande utställningen hittills med Rolf Hansons konst, inkluderande fyra decenniers verksamhet.
Hansons konstnärskap har sina rötter i den nationalromantiska landskapstraditionen, senromantiken och symbolismen medan hans teknik och uttryck är starkt färgat av 1950-60-talets nydanande mäktiga måleri. Konstens strålkastare hade flyttats från Paris till den nya världen och amerikansk action-painting fick internationella konsekvenser. I Hansons måleri finns en glödande abstrakt expressionism som i kombination med tavlornas stora format nästan överväldigar betraktaren.
Rolf Hanson arbetar ofta i serier eller teman, och tar sig an ett motiv eller en form från olika vinklar och på olika sätt. Motiven, som går från figurativt till abstrakt, är inte det primära utan fungerar mer som en utgångspunkt för att utforska själva måleriet och ”tömma ut motivet” i ateljén. I ”Portrait d’une rose” tycks konstnären befinna sig i motivets mitt. Likt en fotograf zoomar Hanson in och ut från rosen, som fokuseras och abstraheras och ömsom glöder i färg och ömsom döljer sig i skugga. Hanson har utforskat rosen som motiv i flera versioner av ”Portrait d’une rose” och ”Portrait d'Anne Reyl”.