Ei yhteyttä palvelimeen
Ota yhteyttä
EUR
EURAUDBGNBRLCADCHFCNYCZKDKKGBPHKDHUFIDRILSINRISKJPYKRWMXNMYRNOKNZDPHPPLNRONSEKSGDTHBTRYUSDZAR
Luo asiakastiliLuo asiakastili
571(1436623)
Bengt Orup(Ruotsi, 1916-1996)
'Kinesisk dröm'
Vasarahinta
40 000SEK
Lähtöhinta
40 000 - 50 000 SEK

'Kinesisk dröm'

Signed Orup. Executed 1948. Canvas laid down on panel, 39 x 50.5 cm.

Muut tiedot

Bengt Orup är en av de svenska konstnärer som är represented på flest museer internationellt. Han utbildade sig på 1933-38 på Otte Skölds målarskola i Stockholm och akademierna Grande Chaumièr och Colarossi i Paris.
Orup var en av konstens pionjärer under efterkrigstiden i Sverige. Redan så tidigt som 1946 experimenterade han med en renodlad, geometrisk formvärld, som anknöt till l´art concret-rörelsen.
Ytan var Orups uttrycksmedel. Under slutet av 1940-talet och början av 1950-talet skapade han konkreta målningar med ett raffinerat, enkelt spel mellan geometriska former och starka kontraster. Dessa verk - tillsammans med vad han senare åstadkom - placerar Orup i det främsta rummet bland nordiska konkretister.
I det aktuella konstverket är det lilarosa rummet upplöst och i förgrunden finner vi en figur tecknad med svarta konturer och accentuerad av starkt gul och blå färg. Verket hör till ett av hans mest intressanta och intar en särställning i hans oeuvre.
Vid sidan om sitt målande var Orup även konstnärlig ledare för Johansfors glasbruk 1952-1962 och 1967-1973. I mellanperioden var han 1963-1966 knuten till Hyllinge Glasbruk i Skåne. Glaset dominerade under perioder hans verksamhet. Han formgav serviser, skålar, vaser och karaffer. Åtskilliga har blivit klassiker och är idag åtråvärda samlarobjekt.
Bengt Orup är en av de mest utställda nordiska konstnärerna på museer inte bara i Sverige utan även internationellt. Hans konst ingår i samlingarna på ett stort antal museer, bland dessa Museum of Modern Art (MoMa) i New York, Victoria and Albert Museum i London, L’Institut Tessin i Paris, Musé Curtius i Liège, Frankrike, Nationalmuseum i Stockholm, Malmö Museum, Moderna Muséet i Stockholm, Skissernas Museum i Lund, Norrköpings museum, Smålands museum och Ystads konstmuseum, samt i många fler svenska, europeiska, nord- och sydamerikanska museer.

Lisätietoja ja kuntoraportit
Mollie Engström
Tukholma
Mollie Engström
Asiantuntija taide, valokuva (Virkavapaus)
+46 (0)70 748 22 63
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Lain mukaan ostaja maksaa tästä taideteoksesta taiteilijapalkkion. Enimmäismaksu on 5 %. Mitä korkeampi myyntihinta, sitä pienempi prosenttiosuus. Lisätietoja tästä laista:

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Tietoa ostamisesta
Kuvan käyttöoikeudet

Tämän tietokannan taideteokset ovat tekijänoikeudella suojattuja, eikä niitä saa kopioida ilman oikeudenhaltijoiden lupaa. Teokset kopioidaan tässä tietokannassa Bildupphovsrättin lisenssillä.

Muiden katsomia kohteita

Nils Ryndel, "Gul fond".
1720753
Nils Ryndel
"Gul fond".
Ei tarjouksia
19 h 25m
Lähtöhinta
2 500 SEK
Greta Gerell, Untitled, signed.
1716461
Greta Gerell
Untitled, signed.
Ei tarjouksia
21 h 15m
Lähtöhinta
3 000 SEK
Elon Garp, At the café.
1716874
Elon Garp
At the café.
Ei tarjouksia
3p 15 h
Lähtöhinta
2 500 SEK
Bengt Arne Linderos (BAL), Untitled.
1719637
Bengt Arne Linderos (BAL)
Untitled.
Ei tarjouksia
3p 17 h
Lähtöhinta
4 000 SEK
Bengt Arne Linderos (BAL), Untitled.
1719639
Bengt Arne Linderos (BAL)
Untitled.
Ei tarjouksia
4p 16 h
Lähtöhinta
3 000 SEK
Gudrun Kellerman, "Livsväv".
1720248
Gudrun Kellerman
"Livsväv".
Ei tarjouksia
17 h 41m
Lähtöhinta
2 000 SEK
Catharina Günther-Rådström, Untitled.
1720748
Catharina Günther-Rådström
Untitled.
Ei tarjouksia
5p 19 h
Lähtöhinta
3 000 SEK
Aly Ben Salem, Conversation.
1719722
Aly Ben Salem
Conversation.
Ei tarjouksia
3p 16 h
Lähtöhinta
2 500 SEK