Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art – Winter edition F706
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
Layered Living E1282
Huutokauppa:
Statement Pieces – Lighting E1270
Huutokauppa:
Paavo Tynell "The elegance of light" E1280
Huutokauppa:
The Collector’s World – Part One E1312
Huutokauppa:
784
1436819

Karel Appel

(Holland, 1921-2006)
Lähtöhinta
400 000 - 500 000 SEK
38 200 - 47 800 EUR
43 400 - 54 200 USD
Vasarahinta
520 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Mollie Engström
Tukholma
Mollie Engström
Asiantuntija taide, valokuva
+46 (0)70 748 22 63
Karel Appel
(Holland, 1921-2006)

Untitled.

Signed Appel and dated -74. Canvas 100 x 85.5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Acquired from Piet Moget in 1976.
Private collection.

Muut tiedot

”Jag har alltid drömt om revolutionära former och uttryck, som ska återspegla själva livet och samhället, naturen och staden. Jag har alltid drömt om att på det mest spontana, flexibla och transparanta vis fånga existensens hemliga rörelse” - Karel Appel
I mitten av 1940-talet var Karel Appel först inspirerad av Picasso och Matisse och senare av Dubuffet. 1948 startade Appel CoBrA-gruppen med bland andra Asger Jorn, Pierre Aleschinsky och Constant. Namnet är ett anagram på medlemmarnas respektive hemstad. Gruppen arbetade utifrån teorin att konsten stod i direkt relation till det mänskliga psyket och konstnärens sinnesstämning och inspirerades förutom av Paul Klee och Joan Miro både av folkkonst och barns teckningar. 1949 fick Appel i uppdrag att utföra en stor fresk i stadshuset i Amsterdam, som dock kritiserades så hårt att väggmålningen täcktes över i tio års tid. Som en reaktion på detta valde Appel att flytta till Paris 1950. Under de följande åren slog han igenom internationellt genom resor i Europa, Sydamerika och USA. Under 1970- och -80-talen arbetade Appel parallellt med skulptur och måleri. I auktionens färgsprakande verk från 1974 har Appel skapat en färgstark men samtidigt lekfull komposition.