553
1444567

Julia Beck

(Ruotsi, 1853-1935)
Lähtöhinta
150 000 - 175 000 SEK
13 300 - 15 500 EUR
13 900 - 16 200 USD
Vasarahinta
150 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Rasmus Sjöbeck
Tukholma
Rasmus Sjöbeck
Avustava asiantuntija
+46 (0)727 33 24 02
Julia Beck
(Ruotsi, 1853-1935)

Landscape

Signed Julia Beck. Canvas 24.5 x 41.5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Stockholms Auktionsverk, "Klassiska - Kvinnliga konstnärer", December 4, 2013, cat. no 2025.
Private Collection, Sweden.

Kirjallisuus

Kåa Wennberg, ”Julia Beck”, 2012, illustrated in colour p. 58-59.

Muut tiedot

I auktionens målning har Julia Beck till fullo anammat impressionismens tankegods. Hon har fokuserat på vattnets speglingar av den omgivande naturen med en mästerlig känsla för färg och ljus. Näckrosbladen är återgivna i enskilda penseldrag och fungerar som impressionistiskt anlagda färgaccenter på vattenspegeln. Här finns också influenser av japanska träsnitt med de tunna vasstråna som effektfullt sticker upp ur vattenytan.

Julia Becks remarkabla konstnärliga gärning har under de senaste åren allt mer uppmärksammats i litteratur samt museala sammanhang till vilka bl.a. hör utställningarna "Ljusets magi. Friluftsmåleri från sent 1800-tal" (2016) samt "Grez-sur-Loing. Konst och relationer" (2019) på Prins Eugens Waldemarsudde i Stockholm.

En av de aspekter som ofta lyfts fram är hur internationellt betonad Becks konst var i jämförelse med många av hennes samtida generationskamrater. Hon var en av de första skandinaver som upptäckte byn Grèz-sur-Loing, belägen några kilometer från Fontainebleauskogen, där hon levde åren 1882-85. 1882 års impressionistutställning i Paris, den sjunde i ordningen, väckte stort uppseende i den svenska konstnärskretsen i Frankrike och man diskuterade livligt impressionisternas teknik och färg. Det skulle emellertid dröja till omkring 1887 innan impressionismens idéer påverkade Becks måleri i någon djupare mening, men hon blev då den mest radikala bland svenska konstnärer.

Julia Beck stannar kvar i Frankrike och arbetar hårt. Hon söker sig ut i skog och mark, ofta tidigt på morgonen, för att avbilda sina favoritmotiv – vattendrag och näckrosdammar. Inga Zachau sammanfattar i ”De drogo till Paris – Nordiska konstnärinnor på 1880-talet” hennes målningar så här:

”Över dem vilar det franska diset som gör färgerna behagligt milda.”

Auktionens målning är sannolikt utförd vid floden Risle i Eure i Normandie vid Val St Martin nära Beaumont le Roger där Julia Beck var bosatt 1887-88. Floden inspirerade henne till en serie nydanande målningar, bl.a. "Nénuphars (Näckrosor)", det mästerverk som blev hennes stora genombrott på auktionsmarknaden hösten 2009 och som sedan har följts av rad rekordnoteringar och ett betydande intresse från internationella köpare.

Julia Becks måleri lyckas till fulländning med varje konstnärs utmaning - att beröra. Hennes ögonblicksbilder från det fria utstrålar en lugn stämning och den skira naturen i sin orörda skönhet visar sig från sin allra, allra bästa sida. Vattenspeglar med reflektioner av omgivande vegetation utgör Julia Becks mest eftersökta motiv.