Ei yhteyttä palvelimeen
638(1427512)
Rolf Hanson(Ruotsi, Syntymävuosi 1953)
"Runtom hus"
Vasarahinta
210 000SEK
Lähtöhinta
250 000 - 300 000 SEK

"Runtom hus"

Signed Rolf Hanson verso. Executed in 2019. Oil on panel 110 x 135 cm.

Näyttelyt

Artipelag, Stockholm, "Retroactive", 5 June - 28 November 2021.

Kirjallisuus

Frida Andersson and Rolf Hanson (ed.), Artipelag exhibition catalogue No. 13, "Rolf Hanson Retroactive", 2021, illustrated p. 65.

Muut tiedot

Rolf Hanson är en konstnär med ett starkt förhållande till färgen. Han har en ypperlig förmåga att i sina målningar föra fram olika sinnesstämningar beroende på kombinationen av nyanser och ytstruktur. I många av hans abstrakta motiv finns en spänning skapad av energirika möten mellan färgfält i klara nyanser och dova mörka jordtoner. I det semiabstrakta verket ”Runtom hus” har konstnären istället byggt upp en scen bestående av ljusa strama byggnader.
Med hjälp av välarbetade färgfält och enkla linjer skapar Hanson ett bildrum där det signifikativa tecknet för ”hus”, en triangel ovanpå en kvadrat, bildar mittpunkt i målningen som även består av en bakgrund och en förgrund. Kombinationen av organiska former, suggestiva mörka färgfält och den strama arkitekturen utgör en välavvägd och skickligt utförd komposition som är typisk för konstnären.

2021 visade konsthallen Artipelag utställningen ”Rolf Hanson – Retroactive”, där auktionens målning var ett av drygt 90 utställda verk. Retroactive är den mest omfattande utställning som gjorts med Hansons konst, och inkluderade fyra decenniers verksamhet.

I samband med utställningen intervjuades Rolf Hanson av Clemens Poellinger i nr 48 av konsttidskriften Artlover, här följer ett utdrag som beskriver hans arbete med just sviten ”Runtom hus”:

”Låt oss prata om din relation till det abstrakta och föreställande. Några av dina kändaste verk, sviterna »Runtom hus» och »Runtom trappa» är mittemellan.
–En längre period målade jag enbart abstrakt. Men sedan kände jag att det inte fanns någon anledning att utesluta det föreställande. Fast det är mycket svårare att göra de abstrakta målningarna. Men där det finns föreställande element abstraherar jag dem, så man kan säga att de är semiabstrakta.
Vad är det för hus vi ser?
–Oundvikligen blandar sig det personliga, det privata och vardagslivet in i det man gör. De första husmålningarna kom till under det sista året familjen bodde i en prästgård på Mörkö. Man ser huset lite snett nerifrån så som det ser ut när man kommer på vägen. En präst på ön i början av 1800–talet kan sägas vara den som upptäckte fågelmålarna Bröderna von Wright. Via honom fick de uppdraget att dokumentera Mörkös fåglar och en av bröderna gjorde en akvarell av prästgården ifrån samma vinkel. Jag tyckte att det var ett intressant motiv och gjorde några fler målningar där huset så småningom försvinner.” […]

Lisätietoja ja kuntoraportit
Karin Aringer
Tukholma
Karin Aringer
Asiantuntija – nykytaide ja valokuva
+46 (0)702 63 70 57
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Lain mukaan ostaja maksaa tästä taideteoksesta taiteilijapalkkion. Enimmäismaksu on 5 %. Mitä korkeampi myyntihinta, sitä pienempi prosenttiosuus. Lisätietoja tästä laista:

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Tietoa ostamisesta
Kuvan käyttöoikeudet

Tämän tietokannan taideteokset ovat tekijänoikeudella suojattuja, eikä niitä saa kopioida ilman oikeudenhaltijoiden lupaa. Teokset kopioidaan tässä tietokannassa Bildupphovsrättin lisenssillä.

Muiden katsomia kohteita

Edward Ruscha, "A few palm trees", 1971.
1705641
Edward Ruscha,
"A few palm trees", 1971.
Ei tarjouksia
6p 22 h
Lähtöhinta
4 000 SEK
Lotta Mossum, Untitled.
1690663
Lotta Mossum
Untitled.
Ei tarjouksia
19 h 7m
Lähtöhinta
2 500 SEK
Tomasz Holuj, The orchestra.
1694772
Tomasz Holuj
The orchestra.
Ei tarjouksia
3p 18 h
Lähtöhinta
2 500 SEK
Anders Lidén, Untitled.
1697634
Anders Lidén
Untitled.
Ei tarjouksia
6p 21 h
Lähtöhinta
3 000 SEK
Elina Ruohonen, 'Parempi näkyvyys kuin sanat'.
1678622
Elina Ruohonen
'Parempi näkyvyys kuin sanat'.
Tarjottu
5 000 SEK
1p 17 h
Lähtöhinta
10 000 SEK
Anna Tegeström Wolgers, "Det hårda och det mjuka".
1690660
Anna Tegeström Wolgers
"Det hårda och det mjuka".
Tarjottu
300 SEK
3p 17 h
Lähtöhinta
4 000 SEK
Carl Johan De Geer, "God natt och God morgon".
1680897
Carl Johan De Geer
"God natt och God morgon".
Tarjottu
2 000 SEK
3p 16 h
Lähtöhinta
8 000 SEK