Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
682
1413420

Peter Paul Rubens, his school

(Flandern, 1577-1640)
Lähtöhinta
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Vasarahinta
60 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Peter Paul Rubens, his school
(Flandern, 1577-1640)

Decius Mus reporting his dream on the battlefield,

Reinforced panel 84 x 74 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Coll Ch. Dedelmeyers, auction Paris June 3-5 1907, öot no 39.
Coll P. Merschs, auction Paris, May 8, 1908, lot no 60.
Osborne Klings samlimg, Stockholm.
Bukowski Auktioner, auction 360, Oct 16-19 1957, lot no 181, ill pl 26.

Muut tiedot

Andra versioner av motivet i Liechtensteingalleriet, Wien och på National Gallery, Washington. Tidigare ansedd som originalverk av Rubens enligt expertis av Gustav Glück.