709
1444189

Helmer Osslund

(Ruotsi, 1866-1938)
Lähtöhinta
100 000 - 150 000 SEK
8 830 - 13 200 EUR
9 210 - 13 800 USD
Vasarahinta
80 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Rasmus Sjöbeck
Tukholma
Rasmus Sjöbeck
Avustava asiantuntija
+46 (0)727 33 24 02
Helmer Osslund
(Ruotsi, 1866-1938)

Bridge over the Fax River

Signed Helmer Osslund. Panel 50 x 73 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Sparbanken (...) AB, Sweden (indistinct stamp verso).

Kirjallisuus

Patrik Reutersvärd (red), "Helmer Osslund – Norrlands målare", NM Stockholm 1971, compare photo p. 12 illustrating the same view including Forshyddan, the home and studio of the artist.
Lena Holger, "Helmer Osslund", Stockholm 2008, compare PEW:s "Sommardag vid Faxälven", illustrated p. 107.

Muut tiedot

Under perioden 1915−23 bodde Helmer Osslund på olika platser längs Ångermanlands älvar; först i Rösta by utanför Sollefteå, senare litet längre uppströms alldeles intill Tväråbron, där Faxälven rinner ut i Ångermanälven. Osslund sökte sig gärna till vatten och Faxälven blev ett av hans favoritmotiv. Han kände väl till omgivningarna och har målat dem vid alla årstider: spirande vår med islossning och forsande älvar, grönskande sommar och färgsprakande höst. En av anledningarna till att Osslund bosatte sig vid Tväråbron var att hans hustru Dagmar insjuknat i tuberkulos och vårdades på Österåsens sanatorium, som låg på en höjd strax ovanför bron. Det var under denna tid som Osslund inledde sin nära och långa vänskap med överläkaren på Österåsen, Helge Dahlstedt. Familjen Dahlstedt kom därefter på flera sätt att bistå Osslund ekonomiskt, inte minst genom att köpa hans konst.

I denna målning ser vi Faxälvens sammanflöde med Ångermanälven. Bland husen till höger syns Osslunds ateljé Forshyddan. Även Tväråbron finns med i bilden; här med de två välvda brobågar som tillkom efter en ombyggnad under 1910-talets sista år. Om man bortser från bron och byggnaderna påminner målningen i stämning, stil och kolorit om Sommardag vid Faxälven från omkring 1919, som idag tillhör de permanenta samlingarna på Prins Eugens Waldemarsudde. Troligtvis har ”Tväråbron vid Faxälven, Granvåg” tillkommit vid ungefär samma tid.