796
1442559

Wojciech von Kossak

(Puola, 1857-1942)
Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Vasarahinta
48 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Caroline Lindahl
Tukholma
Caroline Lindahl
Specialist 19th and 20th century paintings
+46 (0)721 428 962
Wojciech von Kossak
(Puola, 1857-1942)

Uhlan cavalry

Signed Wojciech Kossak and dated 1924. Canvas 53.5 x 79 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Bukowski Auktioner AB, Lilla Bukowskis auction S155, September 2003, cat. no 676.

Muut tiedot

De första ulanförbanden sattes upp under första hälften av 1700-talet i Polen-Litauen. De lätt utrustade ryttarna med lans blev snabbt populära och snart etablerades en rad rent polska ulanförband. På grund av Polens ekonomiska, politiska och militära nedgång under 1700-talet sökte sig de snabba och lättrörliga ulanerna utomlands för tjänstgöring, främst hos den växande militärmakten Preussen, men även till Sachsen och Frankrike.

Den siste polske kungen Stanisław II August Poniatowski upprättade ett regemente kungliga ulaner och 1776 fick ulanerna officiell status av nationellt kavalleri. Vid Polens delningar 1772, 1793 och 1795 hamnade de med lans beväpnade ulanerna i både preussisk, rysk och österrikisk tjänst.