207
1474611

Mogens Mogensen

(Ruotsi, 1900-1969)
Lähtöhinta
3 000 - 4 000 SEK
287 - 382 EUR
325 - 434 USD
Vasarahinta
3 500 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Jonatan  Jahn
Tukholma
Jonatan Jahn
Vastaava asiantuntija, nykyaikainen ja moderni design
+46 (0)703 92 88 60
Mogens Mogensen
(Ruotsi, 1900-1969)

Four coat hangers, Albin Karlssons Metallfabrik, Sweden 1930s.

Chrome plated metal, black lacquered wooden ball, height 20 cm, length from wall 15 cm.

Wear.

Alkuperä - Provenienssi

Rolf Walter Collection.
Reportedly from the Gothenburg City Hall, 1936.

Näyttelyt

This model was shown at the Stockholm Exhibition in 1930.

Kirjallisuus

Råberg, Per G., Funktionalistiskt genombrott: en analys av den svenska funktionalismens program 1925-1931, Sveriges Arkitekturmuseum, Diss. Stockholm : Univ.,Stockholm, 1970, p. 206.