391
1467362

Poul Henningsen

(Tanska, 1894-1967)
Lähtöhinta
50 000 - 75 000 SEK
4 790 - 7 180 EUR
5 420 - 8 130 USD
Vasarahinta
50 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69
Poul Henningsen
(Tanska, 1894-1967)

A pair of 'Elongated (Langlyslampen)' wall lights, Louis Poulsen, Denmark post 1934.

Opal glass, bakelite and bronze coloured fitting. Height 40 cm.

Very minute chips to the glass. Electricity fitting missing.

Alkuperä - Provenienssi

Reportedly the cinema 'Roxy' in the Danish city Nakskov