592
1461767

Arne Kavli

(Norja, 1878-1970)
Lähtöhinta
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Vasarahinta
75 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89
Arne Kavli
(Norja, 1878-1970)

Elegant woman

Signed A. Kavli and dated -16, Canvas 84,5 x 73,5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Erik and Ingeborg Sköld.
Thence by descent to the present owner.

Muut tiedot

Arne Kavli fick sin första utbildning i norska Bergen och kom efter en kortare period i Antwerpen till Köpenhamn 1898 och inledde där studier för Peder Severin Kröyer. Efter studierna i Köpenhamn vistades Kavli under åren 1900-1914 i Paris där han tog starka intryck av bland annat neoimpressionismen. Denna riktning hade inletts av Georges Seurat under 1880-talet och hade sin utgångspunkt i impressionismen. Utmärkande för stilen var att konstnärerna vanligen anlade färgerna i små prickar på duken, även kallat pointillism.

Kavlis koloristiska register är stort och penselföringen ofta spontan. Han strävade efter att målningarna skulle ge en verkan genom både dekorativ och koloristisk enhet. Hans favoritmotiv hämtade han ofta från de omtyckta och folktäta kaféerna kring Oslos paradgata Karl Johan eller från andra populära mötesplatser.

I det aktuella porträttet har Kavli avbildat en elegant kvinna iklädd hatt med flor sittande vid ett bord. Färgskalan är kylig bortsett från den varmt röda bordsduken.